Akcesoria

STÓŁ BILARDOWY

Bilard to gra dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy też umiejętności. Jednoznacznie w bilarda mamy możliwość zagrać w klubie, pubie czy też profesjonalnym ośrodku treningowym. Ale co zrobić, kiedy w bilarda chcemy zagrać w domu? Wtedy ta gra nie jest teraz niestety dla wszystkich, ponieważ zakup gadżetów do bilarda to nie mały wydatek. Nie to jest również duża fortuna, niemniej jednak suma mniej więcej 5 czy też VI tys. złotych to przeciętny wydatek. Osprzęt niekoniecznie powinno znajdować się najdroższy, niemniej jednak nie należy inwestować mniejszej kwoty w osprzęt niedużej klasy. Dużo nie gorzej zakupić osprzęt lepszy, a niekoniecznie wart fortunę. Wspomniana zawczasu suma 5 tys. złotych jest wystarczająca, a gdy i tutaj dołożymy tysiąc też półtora, zafundujemy sobie osprzęt naprawdę wysokiej klasy. Bilard to elegancka gra, nie gorzej zakupić stolik pokroju Mercedesa, niźli wstydzić się po jakimś czasie przed znajomymi zdezelowanym Trabantem.

KONSTRUKCJA STOŁU – PŁYTA

Dobry i dość fachowy stół bilardowy to narzędzie, jakie będzie realizować pewne wymogi jakości oraz trwałości. Stół tego modelu powinien dawać użytkownikowi rzeczywistą przyjemność z użycia poprzez długie lata. Niekosztowne stoły bilardowe, zamiast kamiennej płyty posiadają tandetne płyty wiórowe, meblowe albo inne wynalazki, jakie bez wątpienia posiadają niedużo wspólnego z trwałością i jakością. Na stołach tego rodzaju bile toczą się łukami co nie jest raczej ciekawym zjawiskiem. Kształcenie umiejętności na tego rodzaju stołach jest praktycznie niemożliwe.

BANDY I KORONA STOŁU

Korona stołu bilardowego ma być zrobiona z grubego jednorodnego drewna, a im twardsze drzewo tym nie gorzej. Zaskakująco dobrze spisują się korony stworzone z dębu. Korona to element, który jest wybitnie narażony na wszystkie zepsucia mechaniczne. O ten element w wielu przypadkach się opieramy w czasie wykonywania uderzeń, czasami bila jaka może wypaść poza stół może uderzyć z ogromną siłą w koronę stołu. Jeśli korona jest zrobiona z miękkiego drewna, przykładowo z buku, sosny, klonu czy też brzozy po takim uderzeniu zostanie mało stylowe wgniecenie. Należy ponadto zdawać sobie sprawę, że na krawędzi stołu w większości będziemy się opierać ewentualnie przysiadać w czasie uderzenia, a wszystkie dopełnienia krawieckie, jak suwaki, cekiny, nity czy też guziki mogą zostawić na delikatnym oraz miękkim drewnie zarysowania oraz nieładnie wyglądające ślady. Wielokrotnie producenci budżetowych stołów zamiast normalnego drewna wybierają wzorcowe płyty wiórowe ewentualnie MDF. Nie nieprosto chyba się domyślić, że takie rozwiązanie jest zgoła żenujące. Czemu? Korona stołu bilardowego ma być przykręcona do płyty nośnej 18 śrubami. Powinno się zaznaczyć, iż ma być ona przykręcona niezwykle mocno, jako że to od niej odbijają się bile. Podczas zakupywania stołu, mimo zapewnień wytwórcę, iż to jest wyrób drewniany, warto się upewnić czy też tak jest w praktyce. W ogromnej liczbie przypadków zamiast drewna, korona jest jedynie oklejona imitacją drewna pod którą znajduje się płyta wiórowa czyli wzorcowe sprasowane trociny. Lub gustowny stół bilardowy być może wykonany z trocin? Pytanie czysto retoryczne.

SUKNO

W trakcie kupna stołu bilardowego trzeba zapytać się o materiał z którego wykonane jest sukno na stole. Mimo wszystko, nie winna to być banalna szmata z byle czego, gdyż sukno będzie poddawane ciężkawym naprężeniom oraz ma obowiązek znosić pomyłki początkujących graczy.  Dobre gatunkowo sukno powinno mieć certyfikat co najmniej jednej Międzynarodowej Federacji Bilardowej. Sukno takie jest nieco bardziej kosztowne, niemniej jednak w zamian odbierzemy niezrównany komfort gierki oraz co szalenie istotne, żywotność oraz trwałość. A przy tym, na porządnej jakościowo tkaninie nie pojawiają się tzw. białe plamy.  Dobrej jakości sukno jest odporne na powyższe zjawisko.

KIJE BILARDOWE

Pomimo pozorów, kij bilardowy nie jest takim prostym urządzeniem, jakby się mogło zdawać. Ot wydawałoby się, iż kij to kij, ma dwa końce – za jeden koniec się trzyma, a drugim uderza bile. Niby tak, jednak nieprzeciętnie znaczącym czynnikiem jest materiał , a dodatkowo konstrukcja konkretnego kija bilardowego. Niby kij to kij, jednak czemu oglądając oferty sprzedażowe, wartości kijów bilardowych wynoszą między kwotą kilkudziesięciu, a dosłownie kilkunastu… tysięcy złotych. Jakaś różnica ma obowiązek przebywać.

Najbardziej znane MARKI I KRAJE, W KTÓRYCH PRODUKUJE SIĘ KIJE

Najsilniejszym i zostać może bardziej rozwiniętym rynkiem bilardowym na ziemskim padole, jest rynek amerykański. To obecnie tam własne siedziby posiadają najpopularniejsi wytwórcy kijów golfowych, podając przykład McDermott, Nick Warner, Viking, Predator etc. Nieomalże równie porządnej marki kije stwarza się w Chinach. Pomimo złej opinii w sprawie chińskich towarów, kije zaprojektowane są pod ścisłą kontrolą jakościową i przy wykorzystaniu najnowszych technologii i surowców najlepszych jakości. Równie silną konkurencją dla rynku amerykańskiego są wytwórcy z Tajwanu i Japonii. Nie mamy szansę także nie nie zapominać fantastycznie zdobionych kijach prosto z Filipin. Należałoby również zdawać sobie sprawę, iż na rynku oprócz porządnych produktów mamy opcję odnaleźć pełno kijów bilardowych, jakie z jakością posiadają niedużo wspólnego. Przystoi omijać tegoż charakteru towary, jeżeli mamy zamiar pograć wyżej wspomnianym kijem dłużej niżeli kilka dni.

JAK WYBRAĆ DOBRY JAKOŚCIOWO KIJ?

Szczególnie firma. Ceniona firma ma już wyrobioną renomę oraz nie może zezwolić sobie na słabe gatunkowo wyroby. Przed wyborem, opłaca się zasięgnąć opinii fachowców lub choćby przewertować fora internetowe. Najwięcej danych na tego rodzaju temacik mamy możliwość wyszukać na forach amerykańskich traktujących o bilardzie. Również wprawdzie istotnie każdy markowy model kija jest opisany oraz skatalogowany w globalnej sieci na stronie w sieci www wytwórcę. Tym samym jeśli znaleźliśmy w sklepie pewien kij, jednakże sprzedający wie o nim niedużo, opłaca się spisać markę, model oraz numer kija, po czym zorientować się o nim więcej drobiazgów w globalnej sieci. Profesjonalnym wyznacznikiem podczas wyboru należytego kija zostać może ranking sprzedaży, który publikowany jest w profesjonalnej gazecie bilardowej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jednakże nie staje nic na przeszkodzie, by zorientować się na tego rodzaju temacik więcej przy pomocy Internetu. Kij bilardowy jest z pozoru prostym obiektem, jednakże wybór danego modelu powinien zostać przemyślany.