Ubranie

Kolejna rzecz na którą warto zwrócić uwagę to odpowiedni ubiór. Strój musi być wygodny, ale nie można popadać w skrajności i ubierać się w krótkie spodenki i t-shirt. Wtedy zamiast miłych wspomnień po zabawie będziemy mieli bolesne siniaki po trafieniach. W zasadzie może to być dowolny, w miarę wytrzymały strój, którego nie szkoda nam pobrudzić czy podziurawić po kontakcie z błotem lub przeszkodami.

Podczas gry w lesie bardzo popularne są stroje w barwach kamuflażu. Nikt o zdrowych zmysłach, kto chce osiągać dobre wyniki, nie ubierze się do gry w lesie w ostre pomarańczowe czy zielone barwy. Jeśli preferujemy grę w speedball, może to być strój w dowolnych barwach. Oprócz tego w czasie zawodów obowiązuje zasada „no camo”, czyli zakazane jest stosowanie jakiegokolwiek kamuflażu. Podczas gry warto zwrócić uwagę na ochronę rąk. Zdecydowanie odradzamy gry z gołymi rękoma, przy czym nie chodzi o względy zimna w dłonie. Jeśli gramy w lesie, podczas skradania i wychylania się zza przeszkody najczęściej widać marker, głowę i ręce.

To właśnie w te części ciała najczęściej trafia kulka. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że gra z obolałymi rękoma nie należy do przyjemności. Na głowie mamy ochronna maskę, a palce zazwyczaj są odkryte, a trafienie w nie bywa bardzo bolesne. Warto również zainwestować w ochraniacze. Najczęściej stosuje się ochraniacze na łokcie, kolana oraz szyję. Jeśli chodzi o ochronę kolan i łokci związana jest ona głównie z częstymi upadkami i skradaniem się na czworaka. Natomiast szyja zazwyczaj jest odsłonięta, dlatego warto ją ochronić czymś na kształt obroży wykonanej z materiału bądź sztywnej gąbki. Nie polecamy również zabawy z gołą głową.

Najlepiej osłonić ją czapką lub besjbolówką założoną daszkiem do tyłu, który ochroni dodatkowo kark. Co prawda można w zastępstwie stosować różnego rodzaju chusty, ale nie zapewnią one dostatecznego zabezpieczenia przed kulką lecącą w naszą stronę. Jeśli chodzi o ochraniacze, świetnie w tej roli spisują się ochraniacze dla ludzi, którzy jeżdżą na rolkach. Dla kobiet zalecana jest dodatkowa ochrona biustu, gdyż trafienie w tę część ciała może być bardzo bolesna.

Jeśli chodzi o buty, warto tej części wyposażenia poświęcić dłuższą chwilkę. Buty do gry powinny być mocne i wytrzymałe. Ponadto powinny one mocno i stabilnie trzymać kotkę. Odpada gra w adidasach a tym bardziej w tenisówkach. Pamiętajmy, że podczas gry nie patrzymy pod nogi tylko obserwujemy pole gry, dlatego też wystające korzenie, kamienie i dołki tylko czekają na naszą nieuwagę, a wtedy o zwichnięcie bardzo łatwo. Grając w lesie warto założyć ciężkie i twarde obuwie wojskowe lub turystyczne z wytrzymałą podeszwą i dobrym trzymaniem kostki. W lekkie buty możemy wyposażyć się podczas gry w budynkach, ale do gry na otwartych przestrzeniach trzeba uważać na zwichnięcia.