Rodzaje gier i pola bitew

Istnieje bardzo wiele rodzajów i odmian gier w paintball, jednak najbardziej rozpowszechnioną i najpopularniejszą formą rozgrywki jest zdobywanie flagi przeciwnika. W tej odmianie gry gracze dzielą się na dwie drużyny, najczęściej po tyle samo zawodników. Każda drużyna w wybranym przez siebie miejscu, zwanym bazą, umieszcza swoją flagę. Celem gry jest zdobycie flagi przeciwnika oraz przeniesienie jej do własnej bazy.

Wszystkie potyczki mogą być rozgrywane zarówno w pustym lesie jak i na specjalnie przygotowanych do gry w paintball polach czy budynkach. Jeśli gra rozgrywana jest w lesie, należy bezwzględnie uważać. Co prawda paintball jest grą bezpieczną, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy odpowiednio do gry przygotowani. Dla postronnych osób lecąca z dużą prędkością kulka z farbą może być bolesną niespodzianką, gdy trafi w odsłoniętą część ciała.

Gra rozgrywana na odpowiednio przygotowanym do gry polu z ustawionymi przeszkodami nazywana jest Speedball’em. Jest to bardzo dynamiczna i widowiskowa odmiana paintballu. Wymyślono ją również z myślą o możliwości obserwowania rozgrywki przez widzów. Do gry w speedballa potrzebne są dwie drużyny po 5, 7 lub 10 osób oraz wolny teren o wymiarach około 50 na 25 metrów. Zasady gry są równie proste, czyli zdobycie flagi przeciwnika i przeniesienie jej do własnej bazy. Zasady gry oraz punktacja za każdą akcję, czyli podjęcie flagi bądź trafienie przeciwnika jest opisana w odpowiednich przepisach. Gra może być również rozgrywana w lesie, gdzie przeszkody są naturalne.

Gra, zabawa, workout, integracja